To utøvere – ett sterkt miljø: Ingrid og Oskar mot internasjonal topp
Postet av Runar AIL den 9. Feb 2026
Fra lek, bål og treningsglede til verdensklasse
Både Ingrid og Oskar har vokst fram gjennom sterke treningsmiljøer, engasjerte trenere og stor frivillig innsats. Historiene deres er forskjellige – men fellestrekkene er tydelige: aktivitet fra tidlig alder, tett støtteapparat og et miljø der opplevelser, samhold og utvikling har stått i sentrum.
Ingrid: Opplevelser, lagfølelse og jevn utvikling
Ingrid vokste opp med tre søsken og et aktivt friluftsliv, med turer i skog og mark, bål og små skattejakter etter gjemt sjokolade. Hun prøvde seg tidlig i flere idretter – kor, orientering, turn, fotball og friidrett – før langrenn etter hvert ble hovedaktiviteten ved siden av friidrett.
Hun var del av en sterk 2002-årgang i Runar Ski, med fokus på opplevelser, samhold og utvikling. Mange fra miljøet er fortsatt aktive bidragsytere rundt skigruppa – som trenere, løypekjørere og frivillige. Den brede dugnadsinnsatsen og tilstedeværende foreldre skapte et trygt og utviklende miljø. Trenere som Kjetil Olsen og senere Jan Kjetil Skaug var viktige bidragsytere i utviklingsløpet.
Ingrid valgte tidlig å satse videre og fulgte etter broren Eirik til NTG Lillehammer. Der fikk hun Per Ola Gasmann som trener – en svært erfaren kapasitet med mange landslagsløpere på merittlista.
NM-stafetten sammen med Runar-jentene har vært et av de store høydepunktene, og hun håper den også neste sesong lar seg kombinere med internasjonalt program. Lokal støtte fra personer og bedrifter har vært viktig – både økonomisk og menneskelig. Hun er bevisst på betydningen av lagspill og støttespillere, og inviterer ofte til åpne treninger når hun er hjemme om sommeren.
Resultatene har kommet gjennom jevn utvikling. Første store seier kom med U23-NM-gull i fjor. Det siste året har hun også etablert seg på verdenscupnivå, hvor hun beskrives som lærevillig og flink til å søke kunnskap – blant annet gjennom Olympiatoppen. Hun har også hatt god nytte av trener Ånund Lie Byggland.
Grunnholdningen er fortsatt den samme som hun formidler i egne kanaler: Idrettsglede – «bare for moro skyld».
Oskar: Konkurranseinstinkt og rå treningsvilje
Oskar vokste opp på gård med besteforeldre, foreldre og søsken tett på. Det ga mye lek og aktivitet fra tidlig alder. Allerede som liten skiløper var han kjent for å være bestemt og løsningsorientert på egne premisser – både bestefar og pappa måtte være varsomme med hvordan råd ble gitt.
Langrenn ble favorittidretten, ved siden av friidrett. Han drev friidrett i Runar, mens barndomsklubben på ski var Andebu IL. I ungdomsårene var han også tett knyttet til Runar Ski som assosiert medlem, og deltok på treninger og samlinger.
Oskar har vært innom flere sterke treningsmiljøer: Ragde Charge som siste års junior, senere Team Elon Oslofjord – og nå elitelandslaget. Likevel er det én person som har fulgt ham aller tettest gjennom hele reisen: pappa Ståle. Mange er skeptiske til pappatrenere – i dette tilfellet har det vært en styrke på toppnivå, både på trening og smøring.
Konkurranseinstinktet viste seg tidlig. Testløypa til postkassa hjemme ble løpt på tid – og det viktigste var å slå de eldre. Som 12-åring nektet han å slippe ryggen på to år eldre Runar-løpere under Kodalmila. Den viljen har fulgt ham videre.
Det virkelige internasjonale gjennombruddet kom i klassisk sprint i Falun i 2025, der han satte selv de største navnene og selveste Klæbo under press og tok sin første pallplass i verdenscupen.
Klubbmiljøet bak prestasjonene
Historiene til Ingrid og Oskar viser hvor mye et godt klubbmiljø betyr. Trenere, hjelpetrenere, løypekjørere, foreldre og frivillige legger grunnlaget lenge før resultatene synes på toppnivå.
Nå gleder hele klubben seg til å følge dem videre internasjonalt – og heier fram både prestasjonene og menneskene bak.
Lykke til videre – vi følger dere hele veien.
Kildebidrag: Historiske opplysninger og bakgrunn er hentet fra innspill fra Einar Aabrekk og Kjetil Olsen.
Kommentarer
Logg inn for å skrive en kommentar.
Siste fra Runar AIL
Årsmøter i Runar AIL 2026
26.02.2026
Historisk OL-uttak for Runar AIL
20.01.2026
Bli med i Runar – idrettsglede for alle
09.01.2026
Jul- og nyttårshilsen fra styreleder
19.12.2025